دلفارد ؛ نگین گردشگری کرمان

دلفارد ؛ نگین گردشگری کرمان

“دلفارد “روستایی ییلاقی در کیلومتر ۲۵ محور جیرفت -دو راهی راین -بافت در مسیر شهرساردوئیه است. روستایی سرسبز که در دو طرف دره و دامنه کوه ها واقع شده است و در گذر از جاده آن، مناظر کوه ها و دره های آن چشم هر رهگذری را محسور می کند ؛دلفارد چند سالی است به عنوان یکی از ۱۱ روستای گردشگری هدف در استان کرمان معرفی شده است.
هوای دلفارد به هوای مدیترانه ای مشهور است و رودخانه ای که در زمستان ها خروشان و در تابستان ها آرام است، روستا را به دو نیمه کرده است.

از جیرفت به سمت دلفارد ابتدا به جنگل حفاظت شده “گلپرک “می رسیم.گلپرک یا همان انار شرطان که یکی از گونه های درختی در حال انقراض است ،توده جنگلی حفاظت شده دلفارد است و در فصل گلدهی مناظر زیبایی از گل های زرد بر شاخه را ایجاد می کند.

انار شیطان درختچه بومی جنوب آسیا است و از گونه‌های مهم مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران است که در استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان به صورت توده‌های کوچک نسبتاً خالص پراکنش دارد. جنگل گلپرکی دلفارد در جیرفت از رویشگاه‌های معروف آن در ایران است.

در روستای دلفارد انواع میوه های گرمسیری چون خرما و مرکبات در کنار درختان سردسیری چون گیلاس و زرد آلو و… رشد می کند، خانه ها در میان باغ ها و باغچه هاست و علیرغم خرید و فروش املاک توسط شهرنشینان هنوز همان بافت بکر و روستایی خود را دارد.

 

پوشش گیاهی این منطقه کوهستانی ، پسته وحشی ، کهکم ، ارچن ، بادام کوهی ، ارس ، گون ، درمنه ، زیره و گیاهان دارویی است و در بهار پوشش علفی فاصله بین درختان را پر می کند.

دلفارد به سرزمین آبشار ها نیز معروف است، وجود چندین آبشار متوالی که هر کدام در بالادست دیگری است به زیبایی این طبیعت افزده است ،این آبشارها که حوضچه های آبریز آنها به “گلم های دختر کش” معروفند هر هفته و در ایام تعطیل هزاران گردشگر رابه خود جذب می کند.

اگر چه بعد از معرفی این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری اقدامات چندانی صورت نگرفته است ،اما بخش خصوصی یک مجموعه خدماتی رفاهی در حاشیه جاده و مشرف به دره و رودخانه ایجاد کرده است و خدمات بسیار خوبی به مسافران و گردشگران ارائه می شود.

منبع:شبستان

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2014 HOTEL NAJI | هتل ناجی. محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی توسط میثم امیری: 09131487307
برای حمایت از هتل ناجی دکمه ی +1 رو بزنید :